Karnawał niekoniecznie w Rio

1616423_771338566229024_700341999_n

Karnawał! Ach, karnawał… Kto nie pamięta tych dzikich zabaw karnawałowych w podstawówce! Tych chruścików, co mama nasmażyła. Niebo w gębie! A i tatko jakiś milszy, bo już drugi wieczór z rzędu z wujkiem coś przy stole popija… Jutro jeszcze obiadek u babci i goloneczka na stole, i schabowy, i kapustka obok, i bigosik…  Ach! A na deser stos pączków! A po karnawale stos oponek. Tych mięciutkich takich, które pociągną nas na samo dno w czasie zbliżającej się depresji. No bo jak tu wyżyć 40 dni bez imprez, bez słodkości, mięsa i odrobiny alkoholu? Za to z dodatkowymi kilogramami dookoła naszego brzucha?! Może czas najwyższy zmienić nawyki, a od polskiej tradycji, choć pięknej i bogatej, zrobić sobie wakacje, i spędzić tegoroczne ostatki… gdzieś indziej?

Carne vale!

Żegnaj mięso! Żegnajcie tańce, hulanki, swawole! Karnawał to okres świąteczny występujący przed Wielkim Postem, a jego nazwa wywodzi się właśnie od włoskiego ‚carne vale’ – żegnaj mięso. Inna teoria głosi, iż karnawał odwołuje się do ‚carrus navalis’ – wozu w kształcie okrętu, który uczestniczył w świątecznych procesjach na cześć bogini Izydy, a później Dionizosa w starożytnym Rzymie. Karnawał wywodzi się więc z kultów płodności oraz kultów agrarnych, w których wierzono, że im wyższe skoki (taniec) tym plony będą bogatsze. To z kolei dało podstawy do twierdzenia, że karnawał, który obchodzony jest głównie w krajach katolickich, czerpie z wiele wcześniejszych, pogańskich praktyk. Przestudiujmy ten problem na przykładzie karnawałów w Ameryce Południowej:

1. Przykład wspólczesnego kultu agrarnego, Brazylia
1. Przykład wspólczesnego kultu agrarnego, Brazylia
2. Przykład współczesnego kultu płodności, Urugwaj
2. Przykład współczesnego kultu płodności, Urugwaj
3.  Zjawisko przenikania się obu kultów, Brazylia
3. Zjawisko przenikania się obu kultów, Brazylia

Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek…

W Polsce oficjalne rozpoczęcie karnawału następuje w Święto Trzech Króli 6 stycznia, a kończy się w ostatni wtorek przed Środą Popielcową. Jest to czas, kiedy uczestniczymy w licznych balach, imprezach i potańcówkach, a jego zwieńczeniem jest ostatni tydzień zabawy tzw. Ostatki, które mają miejsce po Tłustym Czwartku. Poza granicami naszego kraju sprawa ta przedstawia się jednak różnie. W Wenecji karnawał rozpoczyna się już w drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia i trwa aż do balu na placu Św. Marka we wtorek przed Środą Popielcową. Brazylijski Karnawał w Rio de Janeiro, zaczyna się w ostatni piątek przed ŚP i trwa przez pięć dni. Z kolei w Niemczech właściwy karnawał obchodzony jest nie przed Wielkim Postem, ale przed Adwentem i rozpoczyna się 11 listopada od godz. 11:11.medium_8467651911

Karnawał w Wenecji upływa w atmosferze rodem z XVII/XVIII wieku a nieodzowną częścią stroju jest bogato zdobiona maska.
Karnawał w Wenecji upływa w atmosferze rodem z XVII/XVIII wieku a nieodzowną częścią stroju jest bogato zdobiona maska.

Viva Carnival!

Zeszłoroczne zapusty mogłam świętować w Portugalii, gdzie Carnival wywołuje wśród obywateli tego kraju białą gorączkę. Jak na ironię, chociaż Portugalia, która wprowadzała w Brazylii chrześcijaństwo i zwyczaje związane z katolickimi praktykami, sama przejęła od Brazylijczyków sposób obchodzenia karnawału charakteryzujący się wystawnymi paradami, pokazami samby i głośną muzyką. Karnawał świętowany jest w całej Portugalii, jednak każdy region obchodzi go na swój własny, wyjątkowy sposób. Najhuczniej celebruje się go w Torres Vedras (naładowany polityczną satyrą) i w Funchal na Maderze, gdzie parady przybierają iście brazylijskie oblicze.

Karykatury na paradzie w Torres Vedras przedstawiające George'a W. Busha i Jose Manuela Barosso, portugalskiego polityka i przewodniczącego Komisji Europejskiej
Karykatury na paradzie w Torres Vedras przedstawiające George’a W. Busha, ówczesnego prezydenta USA oraz Jose Manuela Barosso, portugalskiego polityka i przewodniczącego Komisji Europejskiej.
Parada w Funchal na Maderze
Parada w Funchal na Maderze

Siesta przed Sambą

Chociaż Portugalczycy bardzo cenią sobie relaks i odpoczynek, i nie lubią zajmować sobie głowy niczym, co zbędne, to do karnawałowych przygotowań przykładają wiele uwagi oraz wkładają w nie ogrom pracy i starań, które widać na długo przed jego nadejściem. Najłatwiej zobaczyć to w sklepach z zabawkami, gdzie przytulanki, misie i lalki ustępują miejsca wymyślnym kostiumom. Obok policyjnego uniformu, stroju wikinga, sukienki wróżki, szaty anioła, czy stanika syrenki, znaleźć możemy najróżniejsze peruki, weneckie maski, świecące diademy, kapelusze i wiele, wiele innych kolorowych dodatków, które przyprawiają nas o karnawałowy zawrót głowy. Oczywiście klimat ten odczuwalny jest nie tylko w portugalskich ‚smykach’ i chińskich sklepach: wystarczy wejść do jakiegokolwiek super – hipermarketu, a już przy wejściu zostaniemy zaatakowani kolorowym confetti, balonami, serpentynami, wstążkami, świecidełkami, farbkami, brokatem… Warto się starać, bo często za najlepszy kostium przysługuje nagroda! Oprócz nagrody przysługuje nam jeszcze kilka dni wolnych od pracy (zajęć akademickich, lekcji), bo przecież to KARNAWAŁ! Przecież to Portugalia 😉

La Bomba!

Jeśli chodzi o mój portugalski carnival, to z ręką na sercu mogę powiedzieć, że lepszego w życiu nie miałam! Z racji, że wypadał na kilka dni przed moim wyjazdem, wykorzystałam go do urządzenia erasmusowej imprezy pożegnalnej. Choć przygotowania do przyjęcia przebiegały równolegle z przygotowaniami do wyjazdu, a i humor na samą myśl o tym miewał różne huśtawki, to impreza udała się w stu procentach. Wszystko oczywiście za sprawą gości, którzy spisali się na medal! Coby dalej nie smęcić.. spójrzcie w dół.

Jeśli tylko chcecie…

No wiem, że chcecie! 😀

Pokaz slajdów wymaga JavaScript.

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s