Filmy o podróżach – top 10

Oglądając któryś już z kolei film o tematyce podróżniczej zauważyłam pewną zależność. Był nim powód, dla którego bohaterowie wyruszali w dal, zostawiając za sobą wszystko, co znane. Rzadko kiedy przedstawiany jest on jako radosna, spontaniczna decyzja, a zdecydowanie częściej jako ucieczka przed osobistymi problemami nękającymi i zżerającymi naszych bohaterów od środka. Jedni podążają na koniec świata, aby odbyć pokutę i odnaleźć wewnętrzny spokój albo nowy sens życia. Inni buntują się i uciekają w siną dal, ponieważ nie godzą się z tym, co czeka na nich po powrocie, bądź nie mają dość odwagi, by stawić temu czoła… Jeżeli nawet ktoś z nich nie ucieka przed problemami, to te prędzej, czy później i tak go dopadną. Przecież w końcu na tym polega prawdziwa przygoda 🙂

7187777.3Into the Wild (Wszystko za życie) – 2007

Ekranizacja powieści opowiadającej prawdziwą historię świeżo upieczonego absolwenta uczelni wyższej. Christopher McCandless, odkrywa rodzinną tajemnicę, z którą nie może się pogodzić, dlatego rzuca dostatnie życie i wyrusza na Alaskę. Główny bohater to uparty, zbuntowany tramp, który nie liczy się z uczuciami rodziny, a nawet bogu-ducha-winnej siostry i przez 1,5 roku podróżuje przez Stany i Kanadę, nie dając najbliższym żadnego znaku życia. Na Alasce spędza długie, samotne dni i dopiero w obliczu śmierci głodowej dociera do niego, jak bardzo kocha tych, których zostawił.

7655752.3

Wild (Dzika droga) – 2014

Kolejna ekranizacja książki opartej na faktach. Jednak Cheryl Strayed, główna bohaterka, nie zostawia za sobą dostatniego życia, ale jeden wielki syf, na który składają się rozpad małżeństwa, narkotyki, jednorazowe przygody z nieznajomymi, śmierć matki, z której stratą nie potrafi się pogodzić… Aby ponownie odnaleźć siebie i sens życia wyrusza w pieszą wyprawę przez całe Stany Zjednoczone.

7423165.3

The Way (Droga życia) – 2010

Amerykański lekarz, Tom, przybywa do Europy po zwłoki swojego syna, który zginął w Pirenejach na szlaku Camino de Santiago. Tom nie może pogodzić się z utratą Daniela oraz z tym, jak złe były ich relacje za życia. Aby lepiej poznać i zrozumieć swojego syna, decyduje się kontynuować jego wędrówkę.

7369642.3

Seven Years in Tibet (Siedem lat w Tybecie) – 1997

Kto nie oglądał, ten gapa. Austriacki himalaista i  podróżnik zostawia młodą, ciężarną żonę i wyrusza zdobywać najtrudniejsze góry świata. W trakcie wyprawy wybucha II Wojna Światowa a Heinrich Harrer zostaje pojmany i umieszczony w brytyjskim obozie jenieckim, z którego szybko ucieka. Nie wraca jednak to żony i nowo-narodzonego synka, lecz rusza w dalszą podróż. Ostatecznie, po wielu przygodach, zaprzyjaźnia się z samym Dalajlamą.

7337503.3

Eat Pray Love (Jedz, módl się, kochaj) – 2010

Piękna Julia Roberts wciela się w rolę rozchwianej emocjonalnie rozwódki, która próbuje poukładać swoje życie na nowo. Filmowa Liz Gilbert zalicza po drodze krótki romans z jeszcze piękniejszym Davidem Piccolo (James Franco), jednak i u jego boku nie potrafi odnaleźć szczęścia (?!!). Rusza więc w nieznane – kolejno do Włoch, Indii i Indonezji i dopiero na egzotycznych wyspach, u kresu swojej podróży, odnajduje prawdziwą miłość oraz sens swojego życia #attraversiamo .

7515193.3

Under the Tuscan Sun (Pod słońcem Toskanii) – 2003

Kolejna amerykańska rozwódka, która rzuca wszystko i jedzie w Bieszczady, lecz tym razem popularne Bieszczady przybierają postać włoskiej Toskanii. Tam główna bohaterka z małymi perypetiami remontuje starą posiadłość i oprócz spokoju ducha odnajduje też prawdziwą miłość. Przyjemny, lekki film z nieco przerysowanym polskim akcentem.

7613159.3

Tracks (Ścieżki) – 2013

Ekranizacja wspomnień kobiety, która przemierzyła pustynną część Australii ( 2,7 tys. km) w towarzystwie czterech wielbłądów i psa. Uparta i niezależna Robyn Davidson (Mia Wasikowska) na przekór wszystkiemu i wszystkim dąży do spełnienia swojej ambicji wynikającej poniekąd z rodzinnych zaszłości. Jedyną wspierającą ją osobą jest fotograf National Geographic, Rick Smolan, z którym w końcu wdaje się w romans.

7572051.3The Secret Life of Walter Mitty (Sekretne życie Waltera Mitty) – 2013

Historia, z którą większość z nas może się utożsamiać. Walter Mitty był małym chłopcem, który posiadał wielkie marzenia. Później dorósł i rozpoczął poważną pracę w poważnym piśmie. W obliczu realnej groźby zamknięcia redakcji dociera do niego, że w którymś momencie wybrał niewłaściwą drogę. Rzuca wszystko i wyrusza więc w inną, rozpoczynając największą przygodę swojego życia.

7239370.3

Vicky Cristina Barcelona – 2008

Rozważna i romantyczna XXI wieku przybywają do Barcelony. Vicky, rozważna, w sumie już zaręczona, przylatuje z AMERYKI DO HISZPANII, bo pisze pracę magisterską ( serio, Woody Allen? ) o Katalończykach. Cristina to namiętna aktorka z niepoukładanymi pod blond włosami myślami. Jednej i drugiej architektura Gaudiego uderza do głowy tak bardzo, że wdają się w romans z tym samym facetem – Juanem, który zdradza (nie tylko oczami) Marię Elenę (Penélope Cruz).

6900226.3

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert (Priscilla, królowa pustyni) – 1994

Historia dwóch transwestytów i jednego transseksualisty zarabiających na życie występami na scenie. Ruszają w długą drogę po pustynnej Australii, aby dać show w małym, bardzo oddalonym miasteczku. W tym celu zdobywają autokar, który przemalowują na różowo i nazywają Priscilla. Po drodze spotyka ich wiele trudności – zepsuty autokar w samym sercu pustyni, niegościnni mieszkańcy. Trafiają jednak na fana, który staje się wiernym przyjacielem (i kochankiem jednego/jednej z nich).

Kolejność wymienionych filmów jest całkiem przypadkowa. Posiadacie własne propozycje? Zachęcam do pozostawienia ich niżej 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s