Jak połączyć przyjemne z pożytecznym, czyli podróżowanie po studencku

Chcielibyście wyjechać gdzieś na dłużej, ale brak Wam pomysłu, jak pogodzić podróżowanie ze studiami? Myślicie o stażu/wolontariacie/praktykach zagranicą, ale nie wiecie gdzie ich szukać? Przedstawiam Wam kilka najpopularniejszych opcji na zwiedzanie najdalszych krańców Europy i Świata bez wydawania fortuny!

ERASMUS +

W ramach programu mobilności studentów Erasmus + (wcześniej Erasmus LLP/Socrates) finansowanego z funduszy europejskich możemy wyjechać na semestr lub dwa, aby studiować na zagranicznej uczelni wyższej praktycznie w każdym zakątku Europy. Ten sam program daje nam również możliwość odbycia zagranicznych praktyk/stażu. Wyjeżdżając na Erasmusa otrzymujemy stypendium, które jest z założenia jedynie dofinansowaniem kosztów związanych z podróżą i pobytem za granicą. Kraje uczestniczące w programie podzielone są na 3 grupy a do każdej z nich przypisany jest miesięczny grant w innej kwocie:

  • I grupa – Austria, Dania, Finlandia, Francja, Irlandia, Lichtenstein, Norwegia, Szwecja, Wielka Brytania, Włochy – 500 EUR/mies. studia albo 600 EUR/mies praktyki
  • II grupa – Belgia, Chorwacja, Cypr, Czechy, Grecja, Hiszpania, Holandia, Islandia, Luksemburg, Niemcy, Portugalia, Słowenia, Turcja – 400 EUR/mies. studia albo 500 EUR/mies praktyki
  • III grupa – Bułgaria, Estonia, Litwa, Łotwa, była republika Jugosławii Macedonia (FYROM), Malta, Rumunia, Słowacja, Węgry (stawki obowiązujące w latach akademickich 2014/2015 oraz 2015/2016).

Najważniejsze informacje:

  • w większości krajów działa szeroko rozwinięty ESN – organizacja studencka, również finansowana z funduszy UE, która pomaga zaaklimatyzować się zagranicznym studentom w obcym kraju oraz organizuje integracyjne warsztaty, wycieczki, imprezy
  • dla wyjeżdżających na Erasmusa nie ma zagwarantowanego miejsca w akademiku (na większości uczelni liczba miejsc jest ograniczona i o ich przyznaniu obowiązuje kolejność zgłoszeń)
  • uczelnie nie mają obowiązku prowadzenia zajęć w języku angielskim 😉
  • o szczegółowe informacje najlepiej zapytać wydziałowego koordynatora, ponieważ każda uczelnia posiada własne kryteria rekrutacji oraz zasady uczestnictwa w programie.

Więcej informacji: http://erasmusplus.org.pl/

AIESEC

Aiesec umożliwia nam odbycie praktyk (Global Talents) albo wolontariatu (Global Citizen) w ponad stu krajach na całym świecie, m.in.: Indie, Chiny, Niemcy, Kolumbia, Węgry, Turcja, Norwegia, Dania, Holandia, Rosja, USA, Litwa i Czechy. Wolontariaty trwają od 6 do 12 tygodni i są podzielone na 3 główne obszary: Social Marketing, Health i Culture&Education. Praktyki trwające od 6 tygodni do 18 miesięcy i są podzielone na cztery obszary rozwoju: Education, Entrepreurship, IT i Marketing. Wynagrodzenie jest różne w zależności od kraju, ale nie niższe niż minimalna krajowa danego państwa; wynagrodzenie powinno pokryć koszty zakwaterowania, wyżywienia i lokalnego transportu.

Więcej informacji: http://aiesec.pl/dla-studentow/

WORK AND TRAVEL USA

Work and Travel USA jest oficjalnym programem Rządu Stanów Zjednoczonych umożliwiającym studentom z całego świata podjęcie legalnej pracy w USA podczas wakacji akademickich przez okres nie przekraczający czterech miesięcy oraz podróżowanie po terytorium Stanów do 30 dni po jej zakończeniu (tzw. Grace Period). Równie atrakcyjne mogą być dla Was podobne, wywodzące się z tej inicjatywy programy: Internship/Trainee USA (umożliwiający zdobycie doświadczenia w pracy w amerykańskich przedsiębiorstwach poprzez staże i praktyki) oraz Camp USA (program wymiany kulturowej połączony z pracą w młodzieżowych obozach letnich). Z czasem zaczęło powstawać wiele różnych agencji i biur, które organizują tego typu wyjazdy do USA, Australii czy nawet Europy. Więcej informacji m.in.:

https://1globe.pl/

http://www.tbw.pl/

http://www.jobster.pl/

AU PAIR

Program skierowany zwłaszcza dla pań w wieku 18-26 lat, chociaż nie wyklucza też udziału panów 🙂 Au pair wyjeżdżające do USA traktowane są jako uczestniczki programu wymiany kulturalnej, w związku z czym otrzymują specjalny rodzaj wizy, która pozwala na 12-miesięczny pobyt u rodziny amerykańskiej i legalną pracę w charakterze opiekunki do dzieci. Po zakończeniu programu wiza J-1 daje możliwość pozostania w USA na 13-ty miesiąc, podczas którego można podróżować po całych Stanach. Przelot do USA pokrywa rodzina goszcząca, która ma obowiązek zapewnić opiekunce zakwaterowanie i wyżywienie, opłacić kurs na miejscowym college’u, bądź uczelni wyższej, wypłacać tygodniowe kieszonkowe, ponadto często udostępnia auto na czas opieki nad dziećmi, dlatego warunkiem uczestnictwa w programie jest m.in. posiadanie prawa jazdy 🙂 Pierwsze dni pobytu w USA każda Au Pair spędza na szkoleniu w specjalnym ośrodku w Nowym Jorku, a przez cały czas trwania programu czuwa nad nią rejonowa mentorka. Istnieje możliwość przedłużenia pobytu na kolejne 12 m-cy, jeżeli okaże się, że rok w Stanach to dla Ciebie za mało :). W Polsce istnieje wiele mniejszych i większych agencji niezbędnych w procesie rekrutacji, które umożliwiają wyjazdy na podobnych zasadach również do Australii, czy państw Europy. Więcej informacji m.in.:

http://www.aupair.pl/

https://www.aupair.aifs.pl/

http://www.culturalcare.pl/

https://www.prowork.com.pl/

STUDY AND WORK IN AUSTRALIA

Dla odważniejszych i posiadających większe rezerwy finansowe atrakcyjne mogą okazać się studenckie wyjazdy na Antypody. Istnieje wiele najróżniejszych wariacji łączących naukę i pracę (np. szkolenia, studia, kursy językowe, praca, staż) w Australii czy Nowej Zelandii. Zasady rekrutacji, czas wyjazdu, zarobki i wydatki są różne w zależności od agencji, z której usług zdecydujemy się skorzystać. Jest ona niezwykle pomocna zwłaszcza w załatwianiu wszelkich formalności związanych z wyjazdem, w tym z organizacją wizy czy przelotu, jednak decydując się na taki wyjazd musimy być świadomi, że nie możemy liczyć na pomoc z zewnątrz w postaci finansowania, czy nawet częściowego pokrycia kosztów pobytu i przelotu. Więcej informacji m.in.:

http://albionhouse.com.pl/

http://www.bridgeagency.pl/

https://www.studyinaustralia.gov.au/

http://www.australiaonline.pl/

GLEN

Chyba najbardziej ekstremalna możliwość odbycia stażu poza granicami Polski. W ramach Global Education Network of Young Europeans młodzi ludzie wyjeżdżają na 3-miesięczne staże do organizacji w krajach globalnego Południa (zazwyczaj: afrykańskich), w trakcie których pracują na rzecz lokalnych społeczności. Po powrocie do Polski wykorzystują zdobyte doświadczenie organizując wydarzenia z zakresu edukacji globalnej (np. warsztaty, wystawy, pokazy filmów). Staż za granicą poprzedza ponadroczny cykl, w trakcie którego trwają przygotowania do pobytu w organizacji z kraju globalnego Południa (dowiadujesz się czym jest edukacja globalna, jak możesz przyczynić się do jej popularyzacji itd.) Staż odbywa w 2-3 osobowej grupie zazwyczaj między lipcem a październikiem. Wspólnie realizujecie swój projekt i poznajecie kraj, który was gości. Organizacją członkowską GLEN w Polsce jest Polska Akcja Humanitarna.

Więcej informacji: http://www.pah.org.pl/nasze-dzialania/133/glen

Oprócz wymienionych wyżej opcji, każda uczelnia proponuje szereg własnych projektów międzynarodowych, stypendiów i programów mobilności, z którymi warto się zapoznać 🙂

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s